شرح خبر

پاکسازی طولانی ترین غار جهان در جزیره قشم

علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم از پاکسازی طولانی ترین غار جهان در جزیره قشم خبر داد

پاکسازی طولانی ترین غار جهان در جزیره قشم

علیرضا امری کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم از پاکسازی طولانی ترین غار جهان در جزیره قشم خبر داد ، غاز نمکدان که طولانی ترین غار جهان است به مناسبت روز غار پاک در این جزیره توسط دانش آموزان روستای درکوی این جزیره پاکسازی شد.

روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم با ارائه این خبر گزارش داد : این اقدام با همکاری 20 تن از دانش آموزان روستای درکو قشم و همکاری مدیریت ژئوپارک جهانی قشم صورت گرفته شده است. کاظمی افزود این روز زمینه مناسبی برای ساخت فرهنگ و افزایش آگاهی عمومی است که با اقدامات زیادی در جهت معرفی و حفاظت غارهای در سراسر کشور همراه است. کاظمی در ادامه صحبتهایش تاکید کرد که غارها جزو اکوسیستم هایی هستند که ارزش زیستی ، زمین شناختی و باستان شناسی بالایی دارند و در همین راستا آگاهی بخشی به مردم در جهت توجه آنها به ارزش غارها اولین گام برای محافظت از آنهاست.

نکته جالب این است که تعیین روز غارپاک به کشورمان ایران اختصاص دارد و کمتر کشوری دیده میشود که این روز را در تقویم خود داشته باشد. و با پیگیریهای صورت گرفته روز دوم مهرماه یا اولین جمعه از شروع ماه مهر به روز غارپاک نامگذاری شده است و علاقه مندان به غار و غارشناسی به حفاظت از غارها و برنامه ریزی برای مدیریت صحیح آن میپردازند.