شرح خبر

نوروز صیاد نمادی از شکرانه در جزیره قشم

جشنواره نوروز صیاد نمادی است از شکرانه صیادان جزیره قشم که در طول سال برای کسب روزی خود تلاش میکنند

نوروز صیاد نمادی از شکرانه در جزیره قشم

جشنواره نوروز صیاد نمادی است از شکرانه صیادان جزیره قشم که در طول سال برای کسب روزی خود تلاش میکنند این جمله را معاون فرهنگی و اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت و اشاره کرد که این معاونت سیاست حفظ و نگهداری از آیین های کهن مردمان زحمت کش این منطقه را در سه سال گذشته پیگیری کرده و به همین جهت در مناسبتهای مختلف شاهد برپایی جشن های ویژه در جزیره قشم هستیم.

وی تاکید که شادی و نشاط بر سلامت و روح روان بسیار تاثیرگذار است و برگزاری آیین هایی مانند نوروز صیاد تاثیر زیادی بر میزان شادمانی زنان و مردان و کودکان و نوجوانان منطقه خواهد داشت.


معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اظهارامیدواری کرد: آئین های کهن مردمان جزیره قشم باید در سال های آینده با شکوه بیشتری برگزار شود تا مردمان نقاط مختلف کشورمان و خارج از ایران هم بیش از پیش با فرهنگ مهر و دوستی مردم این دیار آشنا شوند.

بنا به این گزارش، نوروز صیاد روزی است که هیچ صیادی برای صید به دریا نمی رود و ماهیان در این روز آزادانه پهنه آبی خلیج فارس این منطقه را شنا می کنند.

آئین جشن نوروز صیاد امسال نیز همانند سال های گذشته در نخستین روز مرداد ماه از ساعت 9 صبح تا ساعت 23 با جشن های ویژه و اجرای موسیقی سنتی شوشی و مسابقات شنا بین کودکان، نوجوانان و جوانان، مسابقات قایق حوری، طناب کشی، دو و میدانی و مانور لنج های ساخته شده در این منطقه برگزار شد.

فریدون همتی استاندار هرمزگان و هیئت همراه، رسول اکبری معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و جمعی از مدیران سازمان منطقه آزاد قشم و معاون فرماندار این شهرستان مهمانان ویژه این جشنواره بودند.